Standardy ochrony dzieci
- Szczegóły
- Odsłony: 237
STANDARDY OCHRONY DZIECI W PARAFII NMP ANIELSKIEJ W PORĘBIE
W parafii pw. NMP Anielskiej w Porębie został opracowany i wprowadzony w życie wewnętrzny dokument, w którym zawarta jest polityka ochrony przebywających tam dzieci i osób dorosłych zgodnie z obowiązującymi standardami wyznaczonymi zarówno przez dokumenty państwowe ( Ustawę o zmianie ustawy Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz innych ustaw z dn. 28 lipca 2023r. - tzw. „Ustawa Kamilka”) jak i wskazania wynikające z wytycznych Kościoła katolickiego w Polsce.
W przygotowaniu wewnętrznego dokumentu uczestniczyli zaangażowani świeccy.
W parafii pw. NMP Anielskiej w Porębie działa Zespół ds. Prewencji, w składzie:
1) Edyta Majewska
2) Anna Pawłowska
3) Grzegorz Pawłowski
W parafii została wyznaczona tzw. osoba zaufania:
Anna Pawłowska - nr telefonu 506787712
Polityka ochrony dotyczy szczegółowych zasad bezpieczeństwa i sposobów ochrony dzieci i bezbronnych dorosłych, czyli :
• bezpiecznych relacji pomiędzy dorosłymi zatrudnionymi i pomagającymi duszpastersko w parafii a dziećmi i bezbronnymi dorosłymi
• rekrutacji personelu i osób zaangażowanych duszpastersko w parafii
• bezpiecznych relacji pomiędzy rówieśnikami
• sposobu reagowania w parafii na przypadki podejrzenia, że dziecko doświadcza przemocy fizycznej, psychicznej czy seksualnej i zasad prowadzenia rejestru interwencji
Jeśli ktoś potrzebuje pomocy lub rozmowy, chce chronić siebie, dziecko lub rodzinę to proszę dzwonić pod nr tel. +48785032106 – Centrum Ochrony Dziecka, lub Rzecznik Praw Dziecka – 800121212 albo 225836600
W parafii pw. NMP Anielskiej w Porębie istnieją takie grupy jak : Rada Duszpastersko - Parafialna, Rada Ekonomiczna, Ministranci, Żywy Różaniec, Młodzież przygotowująca się do Bierzmowania, Koło Gospodyń Wiejskich, Ochotnicza Straż Pożarna oraz Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza.
Pierwsza komunia św. informacje
- Szczegóły
- Odsłony: 6014
Pozwólcie dzieciom przychodzić do Mnie, nie przeszkadzajcie im;
do takich bowiem należy królestwo Boże
(Ewangelia wg św. Marka)
Eucharystia
jest „źródłem i zarazem szczytem całego życia chrześcijańskiego”. Chrystus Pan powiedział wyraźnie: „Jeżeli nie będziecie spożywali Ciała Syna Człowieczego i nie będziecie pili Krwi Jego, nie będziecie mieli życia w sobie. Kto spożywa moje Ciało i pije moją Krew, ma życie wieczne, a Ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym” (J 6,53-54)
Kościół otrzymał od Chrystusa jako dar największy Eucharystię. Dlatego Kościół troszczy się, aby chrześcijanie dobrze rozumieli tajemnicę Eucharystii, świadomie, aktywnie, pobożnie i owocnie w niej uczestniczyli. Czyni to szczególnie podczas przygotowania dzieci do pierwszego, pełnego uczestnictwa w Eucharystii. Przygotowanie to zmierza do wyrobienia u dzieci postawy dysponującej do właściwego przeżywania Eucharystii. Ważnym elementem tego przygotowania jest też sam przebieg i przeżycie przez dzieci uroczystości pierwszej spowiedzi i Komunii Świętej.
Bezpośrednie przygotowanie do pierwszej spowiedzi i pierwszego pełnego uczestnictwa we Mszy św. rozpoczyna się w klasie II poprzez katechizację i spotkania w parafii. Rodzice do tego wydarzenia przygotowują dziecko już od samego urodzenia poprzez wspólną modlitwę, pacierz, udział w życiu liturgicznym parafii, mszę świętą. W ten sposób dzieci będą uczyły się, iż rezultatem drogi nawrócenia jest wejście w komunię z Bogiem i Kościołem, która najpełniej wyraża się w ponownym przystępowaniu do Eucharystii.
Sakrament pokuty
Dzień Pierwszej Komunii świętej to misterium spotkania się z niepojętym Bogiem, który objawia się człowiekowi z całą pełnią swoich darów, pod postaciami Chleba i Wina. Po drodze jednak do ołtarza dziecko zatrzymać się musi przy konfesjonale. Rodzice powinni w możliwie najdelikatniejszy sposób pomóc księdzu przygotowującemu dziecko do Sakramentu Pojednania i Pierwszej Komunii św. Niech konfesjonał od pierwszej chwili nie stanie się miejscem samooskarżania się lecz będzie miejscem całkowitego oddania się przebywającej tam Miłości Jezusa Chrystusa mówiącego przez kapłana.
Dziecko przystępuje do I Komunii Świętej w swojej parafii. Tylko w uzasadnionych sytuacjach może przystąpić do tego sakramentu w innej parafii po przedstawieniu stosownych dokumentów.
Aby dziecko mogło przyastąpić do I Komunii Świętej należy przedstawić:
• świadectwo chrztu, jeśli sakrament ten został przyjęty, przez dziecko, w innej parafii,
• pisemną zgodę Księdza Proboszcza z własnej parafii (jeśli dziecko należy do innej parafiI),
• zaświadczenia o uczęszczaniu na katechizację i dopuszczeniu do I Komunii Świętej wydane przez katechetę.
Kontakt
- Szczegóły
- Odsłony: 16302
Poręba – Parafia Najświętszej Maryi Panny Anielskiej
ul. Ludowa 41
42-480 PORĘBA
tel: 602608879
dekanat: Św. Piotra i Pawła Apostołów w Zawierciu
gm. Poręba, pow. zawierciański, woj. śląskie
proboszcz: Ks. Tomasz Pawełczyk
telefon: 602 608 879
Z naszej parafii pochodzi ksiądz Błażej Mieczysław Borówka (wyświęcony w 2002 roku)
Kontakt z administratorem strony parafii:
Uwagi w sprawach strony: tekstów, zdjęć, sugestie itd:
twaleksandria.net.pl
Kancelaria
- Szczegóły
- Odsłony: 9304
Kancelaria czynna codziennie po mszy świętej. Telefon: 602608879
Intencje mszalne
przyjmujemy w godzinach pracy kancelarii lub po każdej Mszy Świętej w zakrystii.
Sakrament chrztu świętego
Zgłaszając dziecko do chrztu, należy przedłożyć:
- akt urodzenia dziecka wydany przez Urząd Stanu Cywilnego
- świadectwo ślubu kościelnego rodziców dziecka
- dane personalne rodziców chrzestnych
- w przypadku dziecka spoza parafii zgodę parafii zamieszkania
Sakrament małżeństwa
Ustalenie terminu planowanego ślubu powinno odbywa się w terminie wcześniejszym w kancelarii.
Trzy miesiące przed planowanym terminem ślubu narzeczeni winni zgłosić się do kancelarii parafialnej parafii, przedkładając następujące dokumenty:
- aktualne świadectwo chrztu (wydawane przez parafię miejsca chrztu nie wcześniej niż 3 miesiące) z adnotacją o sakramencie bierzmowania
- świadectwo ukończenia katechizacji w zakresie szkoły średniej
Narzeczeni pragnący zawrzeć małżeństwo konkordatowe (ślub kościelny ze skutkami prawno-cywilnymi) powinni dostarczyć odpowiednie dokumenty z Urzędu Stanu Cywilnego. Pamiętać należy, że dokumenty te ważne są tylko trzy miesiące od daty ich wystawienia
- dowód osobisty