Rys historyczny
Warto wspomnieć, że zanim powstała parafia w Niwkach, miejscowość ta należała do parafii Mrzygłód. Dopiero na prośbę mieszkańców przeniesiono ją w roku 1953 do parafii Poręba pod wezwaniem św. Józefa.
W Niwkach stała wybudowana kamienna kaplica, około 4 razy rozbudowywana. 19 grudnia 1982 roku ks. bp Mirosław Kołodziejczyk dokonał poświęcenia kaplicy odnowionej przez ks. proboszcza z Poręby, Piotra Miklasińskiego. Wtedy także erygowano Drogę Krzyżową i udzielono pierwszy raz sakramentu bierzmowania.
Pieczę nad kaplicą sprawował od 1982 r. ks. wikariusz parafii Poręba, Eugeniusz Grzyb jako wikariusz terenowy od 24 października 1983 roku. Następnie po erekcji parafii dokonanej przez ks. bp Stanisława Nowaka i po tzw. instalacji przez ówczesnego ks. dziekana Jerzego Barszcza 17 lutego 1985 jako proboszcz.
Wszystkie czynności liturgiczne odbywają się w poświęconej kaplicy. Przy ulicy Baśniowej znajduje się duży cmentarz parafialny oddalony od kościoła o około 800 metrów.
Ks. proboszcz Eugeniusz Grzyb, jak i obecny ks. proboszcz Kazimierz Krzeszowski mieszkają tymczasowo w wynajętym domu rodzinnym Państwa Borówków, przy ulicy Kopernika 105, przed remizą OSP, do 1992 r.
Od kilku lat Niwki należą do miasta Poręba.
Od 5 sierpnia 1990 roku parafią kieruje ks. proboszcz Kazimierz Krzeszowski. Najwięcej trudu jest przy budowie nowego kościoła i plebanii. Ks. Eugeniusz Grzyb, mój poprzednik, po wykupieniu działek od parafian i poświęceniu placu przez ks. arcybiskupa Stanisława Nowaka wyciągnął mury kościoła do wysokości posadzki prezbiterium czyli stropu kaplicy do stropu chóru. Po lewej stronie chóru wzniesiono jeszcze murek 3 metrowej wysokości . Nad stropem chóru wzniesiono 6 metrowej długości licząc od okna na chórze. Za czasów ks. Eugeniusza Grzyba wzniesiono ok. 1/3 murów kościoła.
W 1990 roku, od sierpnia, zaczęliśmy wznosić dalej mury kościoła, także w roku 1991. W 1991 zrobiliśmy strop kościoła, dach, wierzę i ustawiony na niej duży krzyż. 2 sierpnia 1992 r. planujemy poświęcić nową plebanię przy ulicy Ludowej. Prace trwają dalej, od stanu surowego, bez okien, bardzo szybko. Parafianie pracują z poświęceniem według kolejki a również poza kolejnością. Mury wznoszą W. Kułach, W. Borówka i S. Machura.
~ Ks. Kazimierz Krzeszowski, Poręba, 15 lipca 1992